Rozmiary opakowań


Opakowania zostały podzielone i opisane w międzynarodowym katalogu opakowań FEFCO. Znajduje się w nim podział kartonów ze względu na techniki wytwarzania, sposobu składania oraz przeznaczenie. Katalog ten jest bardzo użytecznym narzędziem, z którego korzystają producenci kartonów na całym świecie. 

Poniżej przedstawiamy podział kartonów, wg którego klasyfikujemy produkowane przez nas opakowania. Nastawiamy się na to, by nasze opakowania byłby jak najtańsze, abyśmy mogli dotrzeć z naszą ofertą do jak największej liczby odbiorców. Z tego powodu zastosowaliśmy podział opakowań z punktu widzenia kosztów produkcyjnych.

Według tych kryteriów opakowania można podzielić na:

1. Kartony do produkcji których nie potrzeba dodatkowego osprzętu, takiego jak wykrojniki.
2. Opakowania do produkcji których niezbędne jest zastosowanie wykrojników.
Do pierwszego rodzaju kartonów, zaliczamy opakowania najprostsze, a co za tym idzie najtańsze. Przykładem takich kartonów są opakowania sklasyfikowane w katalogu FEFCO z serii 200. Najpospolitszym opakowaniem jest karton klapowy o symbolu 201.

Poniżej znajduje się krótka lista opakowań, przy produkcji których, nie potrzeba dodatkowego sprzętu:

1. Kartony z serii 200 np. FEFCO 201, FEFCO 202, FEFCO 203, FEFCO 200,
2. Kartony z serii 300 np. FEFCO 301, FEFCO 304, FEFCO 300,
3. Kartony z serii 400 np. FEFCO 404, FEFCO 411.
4. Przekładki, kratownice, wkładki, owijki.

Drugi rodzaj opakowań nazywa się ogólnie kartonami fasonowymi - do ich produkcji niezbędne jest użycie wykrojnika. Pudełka te są droższe, choćby z powodu kosztów osprzętu, jednak mają wiele zastosowań oraz są praktyczniejsze (samoskładające, z automatycznym dnem, z zasuwkami itd.). 
 
Kartony z pierwszego rodzaju stosowane są głównie jako materiały zabezpieczające towar przed uszkodzeniem podczas transportu, natomiast opakowania fasonowe coraz częściej stosowane jako ekspozycja produktu w sklepie czy jako opakowania wielokrotnego użytku.


Wyróżniamy ponad 800 różnego rodzaju opakowań, jednak biorąc pod uwagę możliwość wykonania opakowania w dowolnym rozmiarze oraz rodzaje zastosowanej tektury, powstaje nieskończona liczba kartonów, które możemy dla Państwa wyprodukować.